Podologia /
Grzybica


Grzybica jest dolegliwością, którą można zaobserwować u każdego z nas, spowodowane jest to niezwykłą łatwością zakażenia. Choroba wywoływana jest przez grzyby z grupy dermatofitów lub grzyby z rodzaju Candida, może ona dotyczyć płytki paznokciowej jak i przestrzeni międzypalcowych. Grzybica paznokci może objawiać się zmianą zabarwienia np. na kolor żółty, płytka staje się również krucha, łamliwa i matowa. Czynnikami sprzyjającymi zakażeniu są np. cukrzyca, nowotwory, osłabienie organizmu ale również chodzenie boso w miejscach publicznych takich jak baseny, sauna, siłownia.

W naszym gabinecie podologicznym terapie grzybicy paznokci rozpoczynamy od pobrania materiału mikologicznego, ma to na celu ustalenie z jakim rodzajem grzyba mamy do czynienia. Dzięki wynikom z pobrania mikologicznego możemy ustalić dokładny plan terapii. W przebiegu leczenia bardzo często wdrażane są leki farmakologiczne ale równie ważnym elementem jest dokładne oczyszczenie zainfekowanej płytki i stosowanie przez pacjenta zalecanych mu preparatów.

Usunięty fragment można zrekonstruować po wyleczeniu przeznaczonym do tego żelem. Współpraca dermatologa, podologa oraz wytrwałość i cierpliwość pacjenta może przynieść zadowalające efekty w walce z grzybicą paznokci lub grzybicą międzypalcową.